Haber

Ana Menü

Cessna Citation Latitude'u Duyurdu Yazdır E-mail

ImageCessna Aircraft Company yeni Citation Latitude orta ölçekli iş jetini tanıttı. İki pilot ve dokuz yolcu kapasiteli Citation Latitude, Garmin 5000 aviyoniklere, tamamen yeni tasarım 6 ft (1,83 m) yüksekliğinde 84 inçlik (2,13 m) düz zeminli bir kabine sahip.

Citation Latitude orta büyüklükteki iş jetleri segmentinde bu fiyat aralığındaki eşsiz kabin büyüklüğü ile pazarın talep ettiği yük, hız ve menzil ile oyunun kurallarını değiştiriyor.

Cessna’nın ürün gamında Citation XLS+ ve Citation Sovereign arasında yer alan Citation Latitude, tam yakıtla 1.000 lb (454 kg) faydalı yük, 446 knot (826 km/s) TAS azami seyir hızı ve 2.850 deniz mili (5.278 km) menzil sunuyor.

Öngörülen özelliklere göre uçak 3.580 ft (1.091 m) uzunluğundaki pistlere sahip havaalanlarını kullanabilecek, 45.000 ft (13.176 m) azami tavana sahip olacak ve 24 dakikada 43.000 ft (13.106 m)’ye direkt tırmanacak. Citation Latitude’un prototipinin ilk uçuşunu 2014 yılının ortalarında yapması bekleniyor. FAA Part 25 sertifikasyonu ve servise giriş tarihi ise 2015 olarak öngörülüyor.

Dizayn ekibi Citation Latitude’u detaylı pazar araştırmaları kullanarak tasarımladı ve bunu sonuçları burundan kuyruğa ve Latitude’un açılı kanatlarında uçtan uca hissediliyor. Ama Latitude’un benzersizliği en çok kabinde göze çarpıyor.

Kokpitin hemen arksından arka tuvalet bölümünün sonuna kadar, düz zemin 16 ft’i (4,88 m) aşkın kabinin tamamında rahatça ayakta durulabilmesine olanak sağlıyor. Cessna tarihindeki en geniş ana yolcu kabini 77 inç (1,95 metre) genişliğinde ve 72 inç (1,83 metre) yüksekliğinde. Standart yerleşim planı yolcuları 1 adet club konfigürasyonda dörtlü koltuk, iki adet öne bakan koltuk ve önde iki kişilik yana bakan divanda ağırlıyor. 6 adet tek kişilik koltuk öne ve arkaya 7 inç (18 cm) öne/arkaya 4 inç (10cm) ve yanlara hareket imkanı, 180 derece kendi etrafında dönebilme imkanı ve sonsuz yatma pozisyonu sağlıyor. Tüm kabinde gizli LED aydınlatma ve koltuk üstlerinde şiddeti ayarlanabilir okuma ışıkları mevcut.

İş seyahatlerinin gereksinimleri artık konfor ve kolaylılığın ötesine geçti; yenilikçi teknolojilerin kullanımı tam anlamıyla fonksiyonel bir çalışma ortamı beklentisini karşılamak için önemli olan daha verimli ve üretken bir uçak kabini sağlamanın anahtarı. Yeni ClarityTM kabin teknoloji sistemi sayesinde müşterilerimize en iyi bağlantı tecrübesi için ‘akıllı’ bir uçak sunabileceğimiz kullanımı kolay bir kullanıcı ara yüzümüz var.

Cessna tarafından Dallas merkezli Heads Up Technologies ile beraber geliştirilen ClarityTM uçağın aviyonik sistemlerinin bağlantısını sağlayan ve müşterinin şahsi elektronik cihazı ile veya her koltukta mevcut kullanıcı dostu dokunmatik ara yüzlerle kumanda edilen,  fiber optik omurga üzerinden kabin elektronik sistemlerini, data ve iletişim paylaşımını birleştiren bir akıllı kabin teknoloji çözümüdür.

Cessna Latitude’un kokpiti 3 adet 14 inç LCD birincil ve çok fonksiyonlu ekran ve 4 adet dokunmatik kontrol panelinden oluşan, yeni tamamıyla entegre Garmin 5000 sistemi ile donatılmış. Sistem entegre Flight Director/Otopilot ve Electronic Flight Instrument System (EFIS)’de içermekte. Yeni sistemin standart özellikleri arasında pilot-uçak dokunmatik ara yüzleri, TCAS II Change 7.1, Sentetik Görüntüleme Teknolojisi (SVT), elektronik seyrüsefer kartları, Garmin SafeTaxi, WAAS LPV ve RNP özelliklerine sahip çift uçuş yönetim sistemi, türbülans algılama ve dikey tarama özellikli solid-state hava radarı, entegre arazi farkındalık ve uyarı sistemi (TAWS), ADS-B Out ve Link 2000+ data bağlantısı mevcut. Opsiyonlarda ise uydu tabanlı hava durumu ve ICAO Tip 1 uçuş bilgi kaydedici kara kutu (FDR) var.

 
< Önceki   Sonraki >

ZİYARETÇİ

© 2017 EMAIR HAVACILIK