Haber

Ana Menü

Cessna Piston Motorlu Uçak pazarına Jet A Yakıtlı Motor Getiriyor Yazdır E-mail

ImageCessna Aircraft Company, tek motorlu uçaklar için, genel havacılığın esnekliğini artıracak ve yeni kabiliyetlerin önünü açacak yeni bir teknoloji sunuyor. Cessna 182 Skylane, tek motorlu uçak sektöründeki Jet A yakıtı kullanan türünün tek örneği motoru ile artık yeni Turbo Skylane® JT-ATM olarak müşterisiyle buluşacak.

Cessna’nın yeni Turbo Skylane® JT-ATM uçağı pazarın uzun süredir beklediği çözümü sunuyor. 230 beygirlik Jet A motoru müşterilere daha fazla menzil ve daha fazla yük imkanı sunarken performanstan ödün vermiyor. Bu uçak Jet A yakıt fiyatının daha uygun olmasından ve çok daha rahat bulunabilmesinden dolayı doğrudan işletim maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor.

Yeni Turbo Skylane® JT-ATM pazar araştırmaları sonucunda ortaya çıktı ve şimdiden kapsamlı güvenilirlik testlerinin yanı sıra uçuş testlerini de tamamladı. Safran üretimi SMA motoru özelikle havacılık için geliştirildi ve şimdiden FAA ve EASA sertifikalarını aldı. Motor, tahmini azami seyir sürati olan 155 knot hızda uygun fiyatlı Jet A yakıtından saatte yalnız 11 galon tüketiyor.

Kullanıcılar artık daha yaygın bulunabilen Jet A yakıtının avantajını, geleneksel Avgas kullanan uçaklara nazaran bir galon yakıtla daha uzağa gitme potansiyeli ile birlikte yaşayacaklar. Bu uçak, çok yönlülüğü ve performansı sayesinde yeni pazarlara ve dünyanın yeni bölgelerine ulaşım sağlayarak oyunun kurallarını değiştiriyor.

Yeni Turbo Skylane® JT-ATM çevre için de yeni artılar getiriyor. Uçağın motorunda kullanılan yeni teknoloji karbon monoksit salınımı, yakıt-hava karışımı,  hatve kontrolü ve egzoz gazı ile ilgili endişeleri de ortadan kaldırıyor.  Motor daha düşük pervane hızlarında çalışıyor. Bunun sonucu olarak da, turbo şarj teknolojisi gürültü kirliliğini azaltıyor ve daha sessiz bir uçuş sağlıyor. Uçağın sıfır kurşun salınımı ve sıfır karbon monoksit salınımı var. Azami seyir süratinde uçuş daha iyi yakıt verimliliği sağlıyor ve eşdeğer Avgas motorlarından yaklaşık yüzde 30 ila yüzde 40 daha az yakıt tüketiyor.

Yeni Turbo Skylane® JT-ATM‘nin dört yolcu kapasitesi var ve tahmini azami seyir sürati ile menzili 1.025 deniz mili (1.898 kilometre). Sertifiye uçuş tavanı 20.000 ft (6.096 metre). Garmin G1000 aviyonik paketi pilot dostu ve hayli fonksiyonel kokpite yüksek seviyede durumsal farkındalık getiriyor. Motor bilgileri ve durumu birincil uçuş ekranında ve çok fonksiyonlu uçuş ekranında gösteriliyor. 1.000 lb (454 kg) tahmini kullanılabilir yük ile yakıt kapasitesi 87 galon (329 litre).

 
Sonraki >

ZİYARETÇİ

© 2017 EMAIR HAVACILIK