Haber

Ana Menü

Ana Sayfa arrow Hakkımızda
Hakkımızda Yazdır E-mail

EMAIR Logo1962 yılında Emekli Hava Kurmay Albay Pilot Haydar Gürsan tarafından Ankara'da kurulan EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş. (o zamanki adıyla Emekli Ticaret) alanında 40 yıldan uzun sürenin birikimi ve deneyimiyle halen bu sektöre hizmet vermektedir.

Havacılıkta bir dünya devi olan Amerikan Cessna Aircraft Company'nin 30 yılı aşkın süredir Türkiye temsilciliğini yapmakta olan EMAIR Havacılık; günümüzde dünyanın en çok satılan uçağı pervaneli 162 SkyCatcher'dan dünyanın en hızlı sivil uçağı Citation X'a kadar Cessna'nın ürettiği geniş ürün yelpazesinin Türkiye'deki tek yetkili satıcısıdır.

Adı günümüzde sivil havacılıkla eşdeğer olan Cessna firması (www.cessna.com) faaliyete geçtiği 1927 yılından beri uçak üretiminde sayısız başarıya imza atmış ve bugüne dek en çok satılan uçak markası olmuştur. Cessna’nın müşterileri için en doğru ürünleri geliştirmeye olan bağlılığı pazar liderliğini beraberinde getirmiştir. Günümüzde Cessna Citation İş Jetleri filosu dünyanın en büyük iş jeti filosudur. 1972’de ilk Citation’ın servise başlamasından bu yana 6500’den fazla Citation uçağı müşterisine kavuşmuştur. Cessna son on yıl içinde 8 yeni Citation iş jeti modeli geliştirerek en geniş ve modern ürün gamını temsil etmektedir. İş jetleri pazarında her sene olduğu gibi 2012 yılında da %53’lük pazar payıyla Citation uçakları kendi sınıfında en üst sırada yer almıştır.

Cessna uçakları Türkiye pazarında da başarılı olmuş ve 50'den fazlası Citation iş jeti olmak üzere 250'den fazla uçak devlet, askeri ve özel müşterilerine teslim edilmiştir. EMAIR'ın bugüne kadar teslim etmiş olduğu yüzlerce uçak arasında Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi işletmesindeki 12 adet Garmin G1000 glass cockpit ekipmanlı Skyhawk 172S eğitim uçağı ve 2 adet Citation Mustang iş jeti, Türk Hava Yolları işletmesindeki 2 adet Citation V VIP uçağı, Kara Havacılık Okulu kullanımındaki 46 adet Turbo Skylane T182T eğitim uçağı, Türk Hava Kurumu işletmesindeki 16 adet Skyhawk 172S eğitim uçağı ve 2 adet Caravan 208 turboprop uçak, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin sivil meydanların elektronik kalibrasyonu için kullanmakta olduğu 2 adet Citation XLS, Türk Hava Kuvvetleri'nin aynı amaçla kullanmakta olduğu 2 adet Citation II ve VIP amaçlı kullandığı 2 adet Citation VII uçağı ve diğer birçok özel amaçlı iş jeti bulunmaktadır.

Yüksek satış rakamlarına ulaşmanın ortaya çıkardığı ihtiyaçları karşılamak amacıyla EMAIR Havacılık 1994 yılında büyük bir yatırımla Ankara Esenboğa Havalimanında kurduğu uluslararası standartlara sahip servis ve bakım merkezinde başta Cessna uçakları olmak üzere hava aracı bakım hizmeti vermeye başlamıştır. Özel apronda yer alan EMAIR Bakım Merkezi 1999 yılında yine bir ilke imza atarak Türkiye'nin ilk JAA onaylı bakım yetkisine (JAR-145 / SHY-145) sahip bakım istasyonları arasında yer almıştır. EMAIR hangarında yapılan tüm bakımlar kalite kontrol altında gerçekleşmekte ve şirket her sene Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bakım yetki ekibi, Cessna piston motorlu uçaklar bakım yetki ekibi ve Cessna jet motorlu uçaklar (Citation) bakım yetki ekibi tarafından ayrı ayrı denetimden geçmektedir.

EMAIR Hangar

EMAIR’ın 1994 yılında Ankara Esenboğa Havalimanı’nda kurduğu SHY/JAR-145 yetkili bakım merkezi 2010 yılında yeni inşa edilen hangarına taşınmıştır. Yeni EMAIR bakım hangarı 2000m2 hangar ve 800m2 ofis/atölye alanıyla Türkiye’nin en büyük özel havacılık hangarı olmuştur. Hangar en son teknoloji uçak bakım avadanlıkları ile donatılmış olup dünya standartlarında hizmet vermektedir. EMAIR bakım merkezi Citation iş jetleri de dahil olmak üzere tüm Cessna uçaklarına bakım hizmeti vermek üzere Cessna fabrika yetkisi almıştır. Cessna yetkili bakım merkezi periyodik bakımlar, Servis Bülten uygulamaları, AD uygulamaları, arıza giderme, yedek parça satış ve garanti işlemleri yapmak üzere yetkilidir. EMAIR bakım merkezi halen Citation iş jetleri bakımlarının yapılabildiği Türkiye'nin ve doğu Avrupa'dan Ortadoğu'ya kadar çok geniş bir alanın tek yetkili servis merkezidir. Bu özelliğiyle bakım merkezi yurtiçindeki müşterilerinin yanında yurtdışına da bakım ve teknik hizmet sağlamaktadır. EMAIR, Mısır Sivil Havacılık Otoritesi (ECAA) ve Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi yetkilerine de sahiptir.

EMAIR uzun yılların deneyimiyle bugüne kadar bir çok tek ve çift motorlu piston, turboprop ve jet uçağa bakım hizmetini başarıyla tamamlamıştır. Bakım merkezinde her sene çok sayıda uçağın periyodik bakımları, senelik uçuşa elverişlilik sertifikası yenileme kontrolleri, motor yenileme/revizyon (overhaul) işlemleri, aviyonik bakım ve kontrolleri (transponder, altimetre, pito statik, varyometre, sürat saati, pusula, vb. kontrolleri) yapılmaktadır. Bakım personeli alanlarında yüksek eğitim seviyesine sahip mühendisler ve teknisyenlerden kurulmuştur. Birçoğu yurtdışında olmak üzere sayısız kursa katılan personelin eğitimi devamlı tazeleme kursları ile güncel tutulmaktadır. Tüm bakım personeli müşteri ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilme anlayışı içinde çalışmaktadır.

EMAIR Maintenance Brochure

EMAIR mevcut filosu ile Sivil Havacılık hava taksi ruhsatı (AOC) altında ticari hava taşımacılığı hizmeti de vermektedir. Şirket filosu ile küçük ölçekli yolcu/kargo taşıma, hava taksi hizmetleri sağlanmaktadır.

Şirketin temsil ettiği diğer markalar arasında piston motorlu uçak motoru üretiminde lider marka Lycoming Engines (www.lycoming.com), hava aracı avyonikleri üretiminde dünyanın sayılı markalarından Bendix/King, Honeywell International (www.bendixking.com), otopilot üreticisi Meggitt S-TEC (www.s-tec.com), pilot eğitiminde söz sahibi kuruluş FlightSafety International (www.flightsafety.com) ve konvansiyonel aviyonik üreticisi Sigma-Tek (www.sigmatek.com) bulunmaktadır.

 

ZİYARETÇİ

Şuanda 1 ziyaretçi online
© 2017 EMAIR HAVACILIK